Finleyjeva knjiga Skrivnost osvobajanja je knjiga, ki preprosto pomaga bolje (za)živeti. Avtor uvodoma omeni težave, s katerimi se spopada sodobni svet. Bralec kaj hitro spozna, da sam ni izvzet iz sveta, polnega bolečine, nerazumevanja, obžalovanj, neizpolnjenih pričakovanj, prepirov, socialnih razlik, pomanjkanja pozitivnih čustev … Finley nas skuša postopoma naučiti »tehnike osvobajanja«, s pomočjo katere lahko postopoma spremenimo svoje ustaljene (in mnogokrat uničujoče) vedenjske vzorce. Posledično seveda spremenimo svoj celoten mikrokozmos in prispevamo k spreminjanju sveta nasploh.
Prvi del knjige, poln primerov iz prakse in resničnega življenja, se bolj splošno ukvarja z vsem, kar na nas vpliva uničujoče. Avtor poskuša v bralcu vzbuditi željo po vzpostavitvi drugačnega odnosa do neprijetnih situacij, občutkov in spominov. Da bi zaživeli res polno življenje, moramo vse slabo »odmisliti«, se vsega tega osvoboditi in nikakor ne smemo dovoliti, da bi nas negativna čustva vodila skozi življenje.
Skrivnost neizmerne sreče ni v drogah in alkoholu. Za srečo se je potrebno potruditi in predvsem znati prisluhniti samemu sebi, svojim potrebam in željam. Le tako lahko posameznik odkrije in razvije svoj pravi jaz, ki je v svojem bistvu popolnoma neodvisen od temnih misli, občutkov, situacij ….
Finley meni, da ljudje ne poslušamo več svojih čustev, občutkov in svojega počutja, čedalje bolj nas obvladujejo nekonstruktivne misli, ki so izvor nenehnih razočaranj nad svetom in samim seboj. Osvoboditev je torej nujna. Da našega življenja ne bi nadzorovala negativna stanja, pač pa mi sami, se moramo ustaviti, opazovati situacijo in si prisluhniti. Seveda ne gre za kratkotrajen in površen proces, se pa vsekakor splača. Na več mestih v knjigi je omenjen prav pomen samoopazovanja, ki je ključno za razumevanje lastni vedenjskih vzorcev, napak itd. Seveda pa je nujna objektivna ocena samega, svojih prednosti in pomanjkljivosti.
Ker je razmišljanje o sebi eden od korakov do opuščanja neustreznih vedenjskih vzorcev, Finley bralcu ob koncu posameznih poglavij zastavlja vprašanja kot iztočnice za poglobljen razmislek.
Pravi jaz je naše bistvo – čisto, močno, razsvetljeno. V celoti pa se izrazi in uresniči svoje potenciale šele, ko ga nič ne omejuje. Največkrat ga omejuje t. i. sovražni jaz, ki nenehno dvomi, se boji in ravna nerazsodno. Ljudje velikokrat ne priznamo, da nas nadzoruje neko negativno miselno stanje. Radi mislimo, da situacijo nadzorujemo, pa temu velikokrat ni tako. Stres, ki je posledica hitrega načina življenja, je eden glavnih izvirov slabega razpoloženja, razočaranj, izgorelosti. Zaradi stresa postanemo nesrečni. Finley pravi, da nesreča ne prihaja k nam, ampak izvira iz nas. – Zgolj zato, ker to sami (nevede) dovoljujemo. S stresom povezani so tudi strahovi. Strah pred neuspehom, strah pred očitki, pred velikimi izzivi, strah v vseh svojih pojavnih oblikah. Strahovi slabijo moč duha in otežujejo našo pot do sreče, zato se je nujno osvoboditi tudi strahov.
Drugi del knjige se ukvarja predvsem s konkretnimi primeri in navodili. Kako spremeniti pogled na dogodke, ljudi, kdaj začeti, kako se lotiti in kaj pričakovati. Pričakujemo lahko predvsem nekaj, in sicer, da se bo v vsej svoji moči izrazil naš pravi jaz. To pomeni, da bomo dosegli višjo stopnjo zavesti in zavedanja, se dvignili nad svoje težave in zaživeli polno življenje. Z mnogimi vprašanji in primeri avtor bralcu pomaga pri »delu«. Ga usmerja, mu nakazuje možne rešitve, spodbuja in nenehno poudarja moč volje … Proti koncu zapiše: » Dosežeš lahko vse, kar želiš doseči.«
Vzpodbudno in razumljivo sporočilo, ki nam ga posreduje Guy Finley, je eden izmed resnično zanesljivih kažipotov, ki človeka usmerjajo v sodobnem svetu. Njegove ideje prodirajo naravnost v središče najpomembnejših področij našega življenja – tako intimnega kot tudi družabnega. Dotikajo se razmerij, odvisnosti, strahov, stresa/nervoz, miru, sreče, svobode in nam kažejo pot do višje stopnje na naši življenjski poti.