Projekt predstavlja zanimiv in raznolik svet opraševalcev ter razlaga medsebojne odnose med opraševalci in rastlinami, ki jih ti oprašujejo. V sodobnem svetu se zanimanje za čebele povečuje, ne samo zaradi njihovega pomena pri opraševanju rastlin, temveč tudi zaradi vse večjega zavedanja o njihovi ogroženosti. Vendar opraševalke niso samo medonosne čebele, nepogrešljive so tudi druge žuželke: čmrlji, čebele samotarke, metulji in naključni obiskovalci cvetov.
Ohranjanje in varstvo okolja ter gospodarstvo mnogih območij planeta Zemlje so bistveno odvisni od vsestranske množične prisotnosti zdravih opraševalcev, saj nam med drugim zagotavljajo tudi potrebno hrano. In vendar v nekaterih delih sveta ni več dovolj opraševalcev, zato je bil to vlogo prisiljen prevzeti človek, s cvetnim prahom in čopičem v rokah. Odgovore, zakaj se to dogaja in kaj lahko pri tem storimo, boste našli v monografiji Svet opraševalcev, na razstavi in v pedagoško-interaktivnih vsebinah v Čebelarskem muzeju Radovljica.
Okoli tri četrtine poglavitnih rastlinskih vrst na svetu vsaj delno potrebuje opraševalce. Ti so nepogrešljivi pri ohranjanju biotske pestrosti, povečevanju donosa pridelkov in podpiranju prehranske varnosti. Vrste so nenadomestljive, izumrtje ene pa neposredno vpliva na vse druge, ki so bile z njo povezane. Opraševalci so torej z več vidikov ključnega pomena za trajnostni razvoj. Nove tehnologije in inovacije so pomembne za razvoj gospodarstva in družbe, kljub temu pa sta pri njihovi uvedbi potrebni odgovornost in previdnost. Kar najbolj bi si morali prizadevati, da bi bile te v korist naravi.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.