Urška Šobak: EJ, BABI, GLEJ!

Vezava

Avtor

Št. strani

64

Dimenzije

215 x 303 mm

Leto izdaje

Založba

ISBN

978-961-07212-2-2

25,00 

Ej, babi, glej je mlajša sestrica knjige Ej, babi, tega mi pa nisi pokazala.


V njej se skriva 20 preizkušenih receptov, izbranih iz starih receptov naših babic in prababic. Ti stari recepti so se skrivali v starih kovinskih škatlah, po predalih, na podstrešju in se skoraj izgubili med starim papirjem. Z njih sem obrisala prah, jih preizkusila in pripravila za tebe, da jih z lahkoto pripraviš v svoji kuhinji. Vsak recept je skrbno izbran iz bogate zakladnice tradicionalnih kuharskih receptov, ki smo jih rešili iz koša pozabe v več let trajajočem srčnem projektu Ej, babi, tega mi pa nisi pokazala.


Recepti so pripravljeni tako, da jih lahko otrok pripravi sam ali z nekaj pomoči odrasle osebe, ob tem pa na sproščen in igriv način prihaja v stik s kulinarično dediščino, ki je zelo bogata na naših tleh in jo lahko na ta način enostavno približamo otrokom.


Za otroke je, s stališča zdravega razvoja, izjemno dragoceno doživeti procese od začetka do konca. In tu se skriva še en biser te knjige. Otroci lahko vse, ja, prav vse, pripravijo sami. Mlajšim boste pri branju pomagali starši, ampak dopustite jim potopiti se v ustvarjalni proces kuhanja. Kuhanje ni samo priprava hrane, ampak se otrok skozi proces uči odnosa do hrane in življenja nasploh. Velikokrat se zgodi, da otrok lažje sprejme določeno jed ali živilo, če ga pripravi sam. Eden izmed vzrokov zavračanja novih okusov je nepripravljenost za spremembe, zato priprava jedi da otroku čas, da med samim procesom počasi odpira vrata novim okusom.

Rezanje zelenjave, gnetenje testa, valjanje, mešanje, oblikovanje polpetov ali grisinov, luščenje lešnikov in še kaj pošilja iz prstkov impulze v možgane in tam se tvorijo nove možganske povezave. Več takšnih dražljajev otrok doživi v zgodnjem otroštvu, bolj bodo njegovi možgani pripravljeni in zreli za učenje v šoli.


O avtorju:
Urška Šobak je zbirateljica starih kuharskih receptov, ki v mlajših letih ni bila spretna kuharica, pravzaprav sploh ni znala kuhati, je pa na polno uživala v dobri hrani. Sedaj veliko časa preživi v kuhinji, preizkuša stare recepte in razvaja svoje najbližje s pozabljenimi jedmi.

Morda vas utegnejo zanimati tudi te knjige