Ribja kri je presunljiv roman, ki skozi prizmo odraščanja mlade Hane odstira usodo južnočeških vasi, potopljenih zaradi izgradnje jedrske elektrarne Temelin. Je pripoved o življenju in uporu podeželskih prebivalcev v času černobilske nesreče, o razpadu družinskih vezi, izseljenstvu ter razkolu med mestom in vasjo.
Je tudi zgodba o posamezniku, ki ga politika in kapital pustita na cedilu. Predvsem pa je Ribja kri družinska, vaška in intimna kronika, ki spretno in brez patetike slika neizbežnost potopitve vasi ob Vltavi ter agonijo tistih, ki so v njih živeli.
»Z okna njegove kuhinje sva imela razgled na lesketajoča se debla jablan in obrise hladilnih stolpov elektrarne kot daljno kuliso za njimi. Po obliki so spominjali na peščene ure. Le koliko časa so nam namenili, sem pomislila, nam, ki smo tu ostali kot peščica obupanih brodolomcev. Stopila sem na vrt. Za zdaj je tam še vedno vse izgledalo enako. Drevesa, grmički ribeza in kosmulj, zelenjavne gredice. Okna naše hiše s pogledom na reko, ki se je zlato in srebrno lesketala, na vzhod, od koder je sonce zjutraj obsijalo nebo. Nič ni pričalo o tem, da tu nekoč ne bo več ne domačije ne vrta. Niti jezu, čigar donenja sem vajena že od otroštva. Ostala bo le mirna in širna gladina. Globoka voda.«
O AVTORJU:
Jiří Hájíček (1967) se uvršča med najbolj prepoznavne literarne glasove na Češkem in je cenjen tako med kritiki kot tudi bralci. Rodil se je v Čeških Budějovicah in svoje otroštvo ter mladost preživel na podeželju ruralnega juga Češke. Pripada realističnemu toku sodobne češke književnosti, zgodbe njegovih romanov pa so povečini postavljene na deželo ter prežete z dobro mero slovanske melanholije. Za roman Ribja kri je prejel nagrado Magnesia Litera 2013 za češko knjigo leta. V letu 2019 je Južnočeško gledališče na podlagi besedila pripravilo gledališko uprizoritev. Ribja kri je prvi Hájíčkov prevod v slovenski jezik.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.