Kaj tebi, ki si vzel ta roman v roke, pomeni morje? Oddih, mir, te spomni na nežno jutranje valovanje, mogoče na vonj po oddihu, ko mirno z njim deliš svoje misli? Morje ni le morje. Je živo. Je umirjeno, a hkrati divje. Tiho in mirno leži tam pod soncem ali pa razburjeno divja s pomočjo vetra in ob tem izraža najhujša obdobja, ki jih preživlja. Ko pogledaš v to neskončno modrino, opazuješ, kako je tam, in se ob tem, če se poglobiš, zaveš, kako je vedno tam.
Pisatelj Jurij v morju vidi več kot večina nas. Doživlja ga in čuti. Kot verniki verujejo v boga, on veruje v globino morja. Morje je vedno tam zanj. Naj bo mirno ali divje. Zaupa mu, da ga vodi, ne izda. Ve, da tudi morje prizadene, pa vendar mu je dalo toliko lepih življenjskih lekcij. Ga poslušalo, pilo njegove solze. Mu razburjeno vzelo prijatelje, ki so se z njim igrali, ter ga potem mirno tolažilo z umirjeno gladino, odsevom sonca ter vonjem po svobodi. Vse to boste občutili ob branju Jurijevega romana. Kako pride življenje, se živi z vsem lepim in težkim, kako nas najde ljubezen, zadane rane in gre ali ostane. Kako življenje mine in kako je morje še vedno tam. Za nas. Jurij, hvala, ker tudi ti gledaš v globino.
-Tina Cankar
Avtor o knjigi:
Pisanje knjige mi je bilo velik energijski pogon, potapljanje v svoj, drugačen svet, in brskanje po samemu sebi, po svojem življenju. Velik navdih mi je dal Piran, kje se vse skupaj dogaja, Piran, moje mesto, nabito z energijo, ki odpira domišljijo. Zate se je zgodba kar sama od sebe odvijala, kakor film na platnu. Namenjena je bralcem vseh vrst, bralcem, ki jim morje polzi po žilah, bralcem, ki jim je všeč valovito življenje, burja, jugo, pa bonaca, nevihte, vzponi ter padci. Knjiga ne obremenjuje bralca s težkimi temami, vodi ga skozi življenje pesnika, umetnika, ribiča. Bralec se morda najde v tem valovanju med ljubeznijo, srečo, polnimi mrežami in hkrati spet strganim življenjem, ki ga venomer vsi šivamo in sestavljamo v nove zgodbe. MREŽA je naslov, ribiška mreža, ki je po težkem delu lahko polna, a hkrati zaradi svoje polnosti strgana in potrebna ponovnega šivanja. Kot življenje.
Pedagog, pesnik, pisatelj in pravljičar Jurij Marussig se je rodil 2. maja 1966 v Ljubljani. V njegovem ustvarjalnem opusu se je nabralo osem pesniških zbirk, in sicer Morje (1995), Vonj po suhi travi (1999), Šepetanja korenin (2002), Mavrični šal (2005), Marussine (2009), Marussine (v srbskem jeziku, 2010), Si to ti, mama? (2015), Večerna luna (zbirka haikujev) (2021).
Izdal je tudi tri zbirke pravljic: Avtomobil v bolnišnici (2002), Črkovnjak (2006), Pravljice iz mavrice (2009), ki jih najmlajšim bralcem predstavlja s kamišibajem. Kamišibaj je edinstvena oblika pripovedovanja zgodb ob slikah, ki so vložene v lesen oder, imenovan butaj. Ta oblika pripovedovanja zgodbe izhaja iz Japonske.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.