Vse kar si je avtorica knjige želela, je bila ljubezen. Ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Ali je našla iskano? Njena osebna izpoved priča o težkih preiskušnjah in bolečinah, ki ji je namenilo življenje. Njena osebnost priča o globokem izražanju občutkov, neizmernem pogumu in veliki želji do življenja. Njena osebnostna rast je dokaz, da je ljubezen znotraj nas samih. Pokaže nam, da moramo najprej ljubiti sebe, da bomo lahko ljubljene. Brezpogojno ljubljene, čisto in iskreno.
Avtorica knjige želi skozi samoanalizo, ki je podkovana z raznimi strokovnimi literaturami, knjigami in raziskovanjem, pokazati pot, ki vodi iz kroga nasilja. Gre namreč za dolgotrajen in boleč proces, ki na koncu v ogromno primerih terja prevelik davek.
Opaža, da se še vedno premalo posvečamo tej problematiki. Prevečkrat trpinčenje med štirimi stenami ostane neodkrito in za sabo pušča ogromo gorja. Še med tako na vzven popolnimi družinami, je znotraj štirih sten velikokrat prisotno nasilje. Menim, da je o tej problematiki, ki je razširjena po vsem svetu, potrebno spregovoriti v čimvečjem številu in si na tak način med seboj pomagati. In to je namen moje knjige. Medsebojno sodelovanje. Zavedanje, da nismo same v tem in da za nasilna vedenja storilcev nismo odovorne me, ampak povzročitelj sam. Knjiga je napisana kot priročnik tako žrtvam, kot storilcem nasilnega vedenja, ki jim pokaže pot kako izstopit iz kroga nasilja in kje si poiskati pomoč.
V prvem poglavju je skozi osebno izpoved prikazala kako izgleda odnos, ki ni zdrav, v drugem poglavju pa podala napotke, kako naj bi izgledal zdrav odnos in korake, da lahko živimo take odnose. V tretjem poglavju so napisane pravice žrtev.
Namenjena je čisto vsem. Predvsem pa najstnicam/-kom disfunkcionalnih družin kot priročnik, ki jih bo naučil tisto, kar jih starši niso znali in odraslim osebam, ki so odraščali v takih družinah in danes trpijo v nezdravih in nasilnih odnosih.
Odlomek iz knjige:
Ključ do ljubečih trdnih in zdravih odnosov je zadovoljena potreba posameznika po varni čustveni navezanosti. Kakovost naših ljubezenskih vez je pomembna za naše duševno, čustveno in telesno zdravje. Ostre kritike naših ljubljenih in različni nesporazumi pa v nas povečajo dvome o nas samih in ustvarijo občutek nemoči, kar pa s časoma privede do anksioznosti in depresije.
»Berem pravkar izdano knjigo in jo lahko zelo pohvalim, odlično je napisana. Namenjena je tistim, ki se sprašujete, če ste v toksičnem odnosu, odnosu z osebo z narcistično osebnostno motnjo ali pa ste tak odnos zaključili. Vključena je Petrina osebna izkušnja, pomoč njene terapevtke in nato metode za samopomoč.«
– Janja
»Petra hvala za delitev tvojih osebnih izkušenj. Tvoja izkušnja je moja izkušnja in še mnogo drugih žensk. Podobna ali drugačna, skupno je to, da je boleča in globoko zapisana. Skupno nam je tudi to, da smo preživele, da želimo živeti polno in čutno, ljubeče in spoštljivo, predvsem pa varno. To si ženske zaslužimo. Pa ne samo ženske, to si zaslužimo vsi.«
– Emina Jurić, študentka psihosocialne pomoči, zastopnica zavoda Dovolj dobri in ambasadorka poguma.
»Draga Petra. Tvoja nova knjiga daje sporočilo, da bi lahko bila v pomoč vsem, ki so v nasilnem partnerskem odnosu. In to je zelo močno sporočilo.«
– Natalija Bujadilo Kožuh, absolventka psihosocialne pomoči
O avtorici:
Petra Strelec je po poklicu medicinska sestra, zaposlena v ZD Ljubljana, absolventka na fakulteti za uporabljene družbene študije, kjer bo diplomirala iz psihosocialne pomoči, na temo vpliv travm iz otroštva na odnose in življenje v odrasli dobi, predavateljica, motivatorka in avtorica knjig Moje življenjske lekcije in Pot v svobodo.
Je tudi prostovoljka na KVS Slovenija, kjer namerava postati ambasadorka proti trpinčenju in vodi brezplačne razbremenilne razgovore in občasno sodeluje z MC Sevnica.
Obožuje knjige in zagovarja, da je eden izmed najučinkovitejših pripomočkov pri psihoterapijah branje knjig. Pisanje knjig pa je zanjo osebna terapija. Pravi, da list papirja, na katerem pišemo, ne obsoja, vedno posluša in prenese marsikaj.
Bori se proti trpinčenju med štirimi stenami in mobingu na delovnem mestu, zato ima v mislih ustanoviti zavod Znova, ki bo podpiral žrtve trpinčenja in jim zagotovil podporo. S knjigo pove, da je naredila prvi korak k uresničitvi cilja ustanovitve zavoda Znova.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.