Pisana druščina petih tabornikov se prvič sama odpravi na celotedensko dogodivščino. Kam gredo in kaj bodo počeli, bodo izvedeli šele preko skrivnih namigov ter sporočil, ki jih bodo našli na določenem kraju.
Vedo samo, da s seboj potrebujejo nahrbtnik in stvari za taborjenje na prostem. Uporabiti bodo morali vso taborniško znanje, iznajdljivost in združiti skupne moči, da bodo preživeli ter uspešno opravili vse naloge.
Soočali se bodo z različnimi strahovi in nepredvidenimi situacijami, a takšni kot so, se bodo znašli in se ob tem zabavali.
Za vse, ki pa nimajo taborniškega znanja, je v drugem delu knjige dodatek oz. vodnik “Mala šola taborništva“, kjer se najde vse – od tega, kako postaviti šotor ali bivak na prostem, kako se orientirati v naravi, osnov prve pomoči, uporabe vozlov, do najpogostejših pesmi, ki se pojejo ob tabornem ognju.
Ker je avtorica tabornica od malih nog, so ji vrednote kot so pripravljenost pomagati, timski duh, spoštovanje ljudi in narave (po)ostale zakoreninjene v njej. Vseh taborniških let se zelo rada spominja in jih še živi, zato želi vsaj delček tega zanimivega taborniškega življenja, ki je polno dogodivščin, deliti z otroki.
Tako je dobila idejo o taborniški zbirki, ki jo je ljubkovalno poimenovala Bumbarji, saj so njeni junaki včasih nerodni, včasih pametni popotniki, pustolovci, avanturisti, ki iščejo nove dogodivščine.
V zbirki so še: Pasti divjine, Ekološka bomba, Ujeti v viharju ter Vsiljivci v taboru.
Avtorica prepleta zgodbe z realnimi, dolgoletnimi taborniškimi izkušnjami, znanji in doživetji na različnih taborih in druženjih z otroki. Vso življenje se drži taborniškega mota, ki pravi, da skupaj ustvarjamo boljši svet.
Zato želi to miselnost širiti naprej med otroke, mladostnike in starše.
Avtorica je v to knjigo vključila svoje 30-letne izkušnje taborništva in dela z otroki in mladostniki.
Zelo dobro pozna njihove psihološke karakteristike. Ve, s čim se otroci radi ukvarjajo, kaj jih zanima, s kakšnimi tegobami in strahovi se srečujejo … Zaveda se, da se generacija od generacije razlikuje, zato jih želi skozi knjižno delo spodbuditi k branju, ustvarjanju, razmišljanju in jih pripraviti do tega, da bodo z veseljem vzeli v roke knjigo in z njo rasli.
Celotna filozofija zbirke Bumbarji teži k temu, da se dopolnjuje in stopnjuje po težavnosti, glede na starost otrok. Avtorica piše o življenjskih lekcijah, o odraščanju, o skrbi za naravo, o vrednotah kot so solidarnost, prijateljstvo, soočanje z odločitvami in strahovi. Knjiga je idealno branje za otroke in za starše, na dopustu, v šoli v naravi, ko zmanjka baterije na mobiju. Takrat vzamemo v roke to knjigo, saj je v njej dodatek Mala šola taborništva. V njej izvemo, kaj vse lahko počnemo v prostem času, so napotki o preživetju v naravi, kako zakuriti ogenj, kako postaviti šotor, kaj narediti v primeru ugriza kače …
Knjiga Dogodivščine na galebjem otoku je v avtorici zorela nekaj let. Ker Vesna piše realistične romane, je v zgodbo vključila realne kraje in njihovo zgodovino. Izbrala je različne karakterje glavnih junakov, ki so v zbirki isti in z vsako novo knjigo dozorevajo, pridobivajo nova znanja, izkušnje …
V romanu nastopa 5 glavnih junakov, vsak je zase edinstven. S tem je želela prikazati različnost otrok, posebnosti posameznikov … Bralci se lahko poistovetijo z enim od petih likov. Skozi delo je glavno vodilo timski duh, prijateljstvo, solidarnost in pomoč drugemu, ker se avtorica zaveda, da je danes veliko medvrstniškega nasilja, preveč individualizma, premalo prilagajanja drug drugemu in pristne komunikacije … Skozi knjigo želi avtorica mladim bralcem spodbuditi domišljijo, saj jih v knjigi čakajo izzivi, reševanje različnih nalog, ugank, skrivnih sporočil …
Vesna Novak je doktorica znanosti. Izdala je znanstveno monografijo z naslovom Po sledeh starodavnih malinjakov. Je pravi ženski multipraktik in je ena izmed tistih žensk, ki bi znale brez sodobnih tehnologij in lepotilnih pripomočkov preživeti v naravi, zajahati konja, menjati gumo na avtomobilu in zasidrati čoln.
Že več kot 30 let je prostovoljka v taborniški organizaciji v studenškem rodu Ukročena reka, kjer v svojem prostem času predaja znanje in izkušnje mladim nadobudnežem. To ji je dalo navdih za zbirko mladinskih romanov z naslovom Bumbarji, katere prva knjiga je Dogodivščine na galebjem otoku.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.