Počutim se, kot da ne bi imel nog, kot da sem kip, ki bo moral mnoga stoletja opazovati vrvenje pred sabo, ne da bi se lahko zganil. Kot kip svobode, nemočen proti svobodi, ki jo mora utelešati s svojo nesvobodo. Tako pretresljivo Robert Turin opisuje svoje občutenje multiple skleroze. Ko bolezen napreduje, se, da ne bi povzročal preglavic ženi, preseli v negovalni dom.
Tamkajšnje osebje kmalu spozna, da »gospod Turin« ni prav nezahteven pacient; s trmo in cinizmom se spopada z novimi zagoni bolezni, medtem pa v njem zori misel, da bi svoje življenje končal s pomočjo evtanazije v Švici. Roman, ki spominja na verigo dramoletov, je pretresljivo neposreden, duhovit in poln črnega humorja, čeprav odpira številne boleče teme in moralne dileme. Ošvrkne tudi pomanjkljivosti zdravstvenega sistema in nege težkih bolnikov, nevzdržne razmere v negovalnih domovih ter polemizira z odnosom »mladih, lepih in zdravih« do vseh, ki to niso več.
O AVTORJU:
Daniel Wisser se je rodil leta 1971 v Celovcu, od leta 1989 pa živi in ustvarja na Dunaju. Piše prozo, poezijo in radijske igre, dejaven je kot urednik in založnik. Njegov prvenec, roman v verzih Dopplergasse acht, je izšel leta 2003. Zaslovel je prav z romanom Kraljica gora, za katerega je leta 2018 prejel avstrijsko književno nagrado in nagrado Johanna Beera. Roman je bil doslej preveden v pet jezikov, že dvakrat je zaživel na gledališkem odru, kmalu pa bo po njem posnet tudi film.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.